Malatya Haberleri, Malatya Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Yöresel yemekler ramazan sofralarına lezzet katıyor

Malatya’ya özgü birbirinden lezzetli yemekler iftar sofralarından da eksik olmuyor. Toplumsal yaşamın değişimine bağlı olarak genç kuşağın yeterli düzeyde ilgi göstermediği yöre mutfağındaki bazı yemekler, aile büyükleri ile bu tür yemekleri yapan mekanlardaki ustaların maharetli elleriyle hazırlanarak, ramazan sofralarındaki yerini almaya devam ediyor. Malatya’daki iftar sofralarında en çok tercih edilen yöresel yemek kaburga dolması olurken, yöresel yemekler konusunda bilgi veren tava ustası Şükrü Tuna, Ramazan ayında iftar menülerinin büyük çoğunluğunun Malatya’ya özgü yemeklerden oluştuğunu aktardı. Tuna, “Özellikle iftar menülerinde kaburga dolması, kağıt kebabı, patlıcan tava, içli köfte, tatlı olarak kabak tatlısı ve tel kadayıf en çok tercih edilen yemekler arasında yer alıyor. İçecek olarak da en çok organik Osmanlı şerbeti tercih ediliyor” ifadelerini kullandı. Tuna, kaburga dolmasına özellikle şehir dışından gelen misafirlerin yoğun talep gösterdiğini kaydederek, zahmetli bir yemek olan kaburga dolmasının fırında yaklaşık 5 saatte piştiğini anlattı.

Tuna, sahurda da Malatyalıların sofralarında Malatya Biliği ile tandır ekmeği ve Malatya peynirini tercih ettiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Minia Malatya ziyaretçilerini bekliyor başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme teknikleri